Čo všetko vieme o umelých sladidlách
Reklama nás neustále upozorňuje na to, aby sme boli štíhli, zdraví a úspešní. Výnimkou nie je ani potravinársky priemysel, ktorý v posledných desaťročiach prichádza na trh s neustále inovovanými tzv. light výrobkami. Bez cukru, ale so syntetickými sladidlami.
Je to naozaj zdravý trend v našej výžive?
Viacerí odborníci upozorňujú, že syntetické sladidlá obsahujú viac cukru ako samotný biely cukor, ale pritom telu neposkytujú žiadnu energiu.
Sladidlá sa do potravín pridávajú ako aditívne, teda prídavne látkyza účelom zlepšenia chuťových a senzorických vlastností potravín.
Potravinársky priemysel naďalej využíva informácie o škodlivosti bieleho cukru, upozornenia o redukcii jeho spotreby a nahrádza ho syntetickými sladidlami. Obzvlášť nápoje sú takto sladené a mnohokrát aj synteticky prifarbené. Sladidlá sa nachádzajú aj v žuvačkách, cukrovinkách, dezertoch, kompótoch, dokonca aj v mliečnych výrobkoch.
Používanie sladidiel je v Európskej únii povolené a použité množstvo je regulované platnou legislatívou. Syntetické sladidlá sú označené ako známe “Éčka“. Každé sladidlo má svoj vlastný E kód.
Medzi najznámejšie sladidlá patria Sacharín, Aspartám, Acesulfám a Cyklamát. Pre diabetikov sú samozrejme vhodným riešením, ale ich použitie zdravým spotrebiteľom je otázne.
Syntetické sladidlá boli v uplynulých rokoch podrobené prehodnoteniu na základe vedeckých výskumov, ktoré potvrdili ich škodlivé účinky. Zmenili sa legislatívne platné limity, sprísnilo sa ich používanie.
Vedecké výskumy poukázali na možné negatívne vplyvy pri ich nadmernom používaní – srdcovocievne ochorenia, inzulínová odolnosť, vznik obezity. laxatívny účinok, podpora vzniku rakovinových ochorení. Tieto riziká platia samozrejme iba pri mimoriadne častom používaní sladidiel.
Spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že výrobok so sladidlom neznamená vždy menej kalórii, ale že je to iba určitá marketingová voľba výrobcu, ako doplniť a zvýrazniť sladkú chuť potraviny. Pravidlo „Všetko s mierou“ tu platí dvojnásobne. Odborníci odporúčajú znížiť spotrebu bieleho cukru a nenahrádzať ho často syntetickým sladidlom.
Vyvážená pravidelná strava a dostatočná pohybová aktivita je prostriedkom k dosiahnutiu peknej postavy.