Rady pre upratovanie domácnosti
- Pravidelne čistiť práčku
Nevenovanie pozornosti práčke je častá chyba v domácnostiach. V práčke sa totiž rýchlo zabývajú baktérie, ktoré sa potom zachytávajú na oblečení. Je to obzvlášť nebezpečné pre alergikov a astmatikov. Odborníci odporúčajú čistiť práčku každé dva týždne. Väčšina práčok ma zabudovaný čistiaci program, prípadne stačí spustiť pranie bez oblečenia na najvyššej možnej teplote. Dobré je vnútro práčky pretrieť s vhodným čistiacim prostriedkom.
- Záchodovú kefu nechať vyschnúť
Toaletná kefa je jedna z najšpinavších vecí v domácnosti. V stojane na kefu je ideálne prostredie na množenie baktérií, ktoré sa môžu rozšíriť do celého domu. Je preto nevyhnutné pravidelné čistenie a dezinfikovanie týchto vecí. Ideálne je obstarať si stojan, ktorý umožní kefe odkvapkať a vyschnúť.
- Pravidelne čistiť odtok
Odtoku väčšinou začíname venovať pozornosť, až keď cítime nepríjemný zápach. Ten je spôsobený prevažne zvyškami jedla, ktoré sa usadili v potrubí, a na ktorých sa usadili a začali rásť baktérie. Osvedčený spôsob ako sa tomu vyhnúť je nasypať do výlevky sódu a zaliať ju vinným octom. Roztok nechať pôsobiť v potrubí cez noc a ráno zaliať vriacou vodou.
- Používať krytky na zubné kefky
Pre niektorých možno prekvapivá informácia, ale aj zubné kefky predstavujú jedni z najšpinavších vecí v dome. Podľa výskumov tu sídli viac než 100 miliónov baktérií. Aby sa zabránilo šíreniu týchto baktérií, je dobré si na kefky kúpiť špeciálne krytky. Nevyhnutné je samozrejme aj pravidelné čistenie, ideálne namočiť kefky na niekoľko sekúnd do horúcej vody alebo ústnej vody.
- Pravidelne čistiť záves v sprche
Mnoho ľudí si myslí, že kúpeľňový záves nie je potrebné čistiť, pretože sa umyje počas sprchovania. To však nie je vôbec pravda. Vlhké prostredie je ideálne pre rast čiernej plesne. Preto je potrebné aspoň raz do mesiaca záves vyčistiť pomocou chemických prostriedkov, prípadne, ak to je možné, vyprať ho v práčke a hlavne nechať dobre vyschnúť.