Zdravé opaľovanie
Opaľovanie si z času na čas dopraje počas letných mesiacov skoro každý z nás, aj keď sa nájdu ľudia, ktorí sa slnku snažia vyhýbať úplne. Naša pokažka sa stáva po opaľovaní krajšia, vyzerá zdravšie, navyše pobytom na slnku sa nám dopĺňa dôležitý vitamín D. Napriek tomu opaľovanie vo všeobecnosti nemožno považovať za aktivitu, ktorá nám prospieva, keďže pri dlhšom pobyte na slnku nám hrozí v najhoršom prípade rakovina kože. Avšak na obhajobu opaľovania možno podotknúť, že je to určite zdravší spôsob ako dosiahnuť opálenie než návšteva solária.
Avšak ?Ako dobre vieme, slnečné žiarenie obsahuje ultrafialové lúče, ktoré sú pre pokožku človeka nebezpečné, a preto ju treba chrániť. Na ochranu pokožky používame krémy alebo oleje s ochranným faktorom, ktoré je treba aplikovať minimálne pol hodinu predtým než sa chystáte slniť. Vedci sa zhodujú, že pobyt na priamom slnku od poludnia približne do 15. hodiny je najškodlivejší, nakoľko v tomto čase je intenzita slnečných lúčov najintenzívnejšia. Taktiež sa zhodujú, že pobyt na priamom slnku by mal byť maximálne pol hodinu. Avšak aj popri dodržaní týchto zásad treba nezabúdať, že prípravky na opaľovanie treba aplikovať viackrát denne a vždy, keď výjdete z vody, napriek tomu, že je na prípravkoch napísané, že sú vodeodolné.
Taktiež netreba zabúdať na ošetrenie pier, na ktoré sú určené špeciálne tyčinky na pery s ochranným faktorom. Časťou tela, na ktorú pri opaľovaní častokrát zabúdame sú očné viečka. Ak máme pri opaľovaní zatovrené oči, vedia sa očné viečka spáliť, preto netreba zabúdať ani na ich ochranu. Pri opaľovaní nikdy nezabúdajte ani na pokrývku hlavy, nakoľko hrozí bolesť hlavy alebo tiež úpal.
Pri opaľovaní treba pamätať aj na to, že aj pokiaľ je slnko skryté za mrakmi, priepustnoť slnečného žiarenia je až 70 percent, čiže ani v takomto prípade netreba zabúdať na prípravky na opaľovanie.